معنی رنگ های پرچم ایران چیست؟

| بلاگ

معنی رنگ های پرچم ایران چیست؟

معنی رنگ های پرچم ایران چیست؟پرچم ایران از سه رنگ اصلی استفاده شده است. این سه رنگ در فرهنگ ایران دارای قدمت طولانی بوده که در طول تاریخ بیشترین استفاده از این رنگ شده است. به طور کلی می توان گفت که این رنگ ها در بیشتر پرچم کشورها موجود می باشد. دلیل آن هم حفظ و حراست از کشور در برابر دشمنان و آرمان های مذهبی در کشور می باشد. پرچم ایران در بیشتر دوره ها و سلسله های دارای این سه رنگ بوده و فقط در دوره های نشان آن تغییر کرده است. البته در دوره های نیز وجود داشته که پرچم ایران به طور کلی دارای یک رنگ دیگر بوده است. اولین استفاده از پرچم در ایران به دوره کاوه آهنگر و قیام او بازمی گردد. کاوه وقتی بر علیه ضحاک قیام کرد از پیش بند آهنگری خود برای شروع انقلاب خود استفاده کرد.

شروع پرچم ایران از یک پیش بند

پرچم در سرزمین ایران همان طور که اشاره شد برای اولین بار در قیام کاوه آهنگر بر علیه ضحاک استفاده شد.کاوه بر نشان دادن حرکت و هدف خود پیش بند خود را بر سر نیزه زد و اقدام مبارزه علیه ضحاک نمود. بعد از سقوط ضحاک به دست کاوه و بر تخت نشستن فریدون او از همان پیش بند به عنوان پرچم استفاده کرد. این پیش بند نام درفش کاویانی را بر خود گرفت.بعدها و با سر کار آمدن پادشاهان دیگر درفش کاویانی در هر دوره قطعه از جواهرات گرانبها بر آن نصب شد. این پرچم در هر جنگی مورد استفاده قرار می گرفت.پرچم آن زمان پادشاهان ایرانی نمادی از حرکت و جوش و خروش کاوه آهنگر بود ولی این پرچم بعد از حمله مسلمان به ایران به دست اعراب افتاد. اعراب که از دیدن پرچم شگفت زده شده بودند بعد از برداشتن جواهرات آن، این پرچم را سوزاندند.

پرچم کاویانی

 آغاز حکومت اعراب و مغولان بر ایران

بعد از سقوط ایران و از بین رفتن پرچم کاویانی، امویان برای سرزمین ایران پرچم تعیین کردند. آنها یک پرچم مشکی همراه با نوشته محمد رسول الله (ص) را به عنوان پرچم انتخاب کردند.در حدود 90 سال امویان بر ایران حکومت کردند و بعد از آن عباسیان به مدت 200سال حکومت کنند. این مدت سبب شد تا پرچم ایران نیز همان پرچم قبل باقی بماند. تنها تفاوت آن این بود که دو پرچم برای ایران آن روز ها وجود داشت یکی پرچم مشکی رنگ و دیگر سفید رنگ که هر دو دارای یک نوشته بودند.بیشتر مخالفان حکومت از رنگ سبز برای پرچم خود استفاده می کردند که نشانی از شیعیان بود. با به حکومت رسیدن سلجوقیان پرچم ایران این بار به رنگ قرمز تغییر رنگ داد.

پرچم ایران با رنگ های امروزی

پرچم ایران بعد از مدتی با ورود و استفاده شیر خورشید در پرچم به این سه رنگ تغییر رنگ داد. این رنگ ها  همواره نشانی از فرهنگ و ارزش های این مردمان این سرزمین بوده است. بعد از پیروزی انقلاب استفاده از این سه رنگ نیز ادامه پیدا کرد. رنگ سبز پرچم نمادی از اعتقاد به اصل تشیع در کشور بوده و نمادی از دین اسلام نیز می باشد. رنگ سفید پرچم ایران نشانی از صداقت، پاکی و درستی در پرچم ایران می باشد. رنگ قرمز نیز نمادی از خون شهدا و ارزش های دفاع از کشور بوده و به پاس داشت شهدای راه آزادی انتخاب شده است.برای اطلاعات بیشتر در مورد پرچم ایران به مقاله تاریخچه پرچم ایران مراجعه نمائید.

پرچم ایران

ارتباط با ما

شماره تماس: 09389387328
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید